Czy można przeszczepiać komórki, tkanki i narządy od zwierząt?

Przeszczep odzwierzęcy uznawany jest za eksperyment medyczny
Ksenotransplantacje, czyli przeszczepy między gatunkami są w Polsce dopuszczalne. Jednakże jest to terapia stosowana w ostateczności.
/ 02.02.2011 20:30
Przeszczep odzwierzęcy uznawany jest za eksperyment medyczny

Polskie ustawodawstwo dopuszcza przeszczepianie ludziom komórek, tkanek i narządów pochodzących od zwierząt tylko w celach leczniczych. Aby jednak taki zabieg mógł mieć miejsce należy uzyskać pozytywną opinię od Krajowej Rady Transplantacyjnej.

Eksperyment medyczny

Przepisy, które regulują kwestie przeszczepów międzygatunkowych są przepisami dotyczącymi eksperymentu medycznego, gdyż przeszczepy tego typu są jeszcze w fazie eksperymentalnej.

Przeczytaj: Transplantacje - podstawowe akty prawne

Zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty przeszczepy odzwierzęce są eksperymentem leczniczym. Polega on na tym, że lekarz wprowadza częściowo wypróbowane metody diagnostyczne, lecznicze lub profilaktyczne w celu osiągnięcia korzyści dla zdrowia pacjenta.

Ksenotransplantacja - ostateczność

Ksenotransplantację można przeprowadzić dopiero wówczas, gdy wszystkie inne możliwości terapii zostaną wyczerpane lub nie ma możliwości ich zrealizowania. Może być ona przeprowadzona, gdy spodziewana korzyść lecznicza jest istotna.
Według Kodeksu Etyki Lekarskiej lekarz przeprowadzający eksperyment musi być pewny o przeważaniu korzyści dla pacjenta nad ryzykiem.

Zgoda na przeszczep odzwierzęcy

Zabieg przeszczepienia komórek, tkanek bądź narządów od zwierzęcia może być przeprowadzony pod warunkiem uzyskanie zgody biorcy. Pacjent wyraża zgodę po uzyskaniu szczegółowej informacji i w każdym momencie może ją wycofać.

Zobacz też: W jaki sposób wyrazić zgodę na pobranie narządów i tkanek po śmierci

Zgoda wyrażona może zostać pisemnie lub ustnie w obecności dwóch świadków. Za osoby małoletnie i ubezwłasnowolnione zgodę podejmuje przedstawiciel ustawowy.
Jeżeli pacjent ukończył 16. rok życia lub nie ukończył, ale jest w stanie z rozeznaniem wypowiedzieć swoją opinię na temat eksperymentu, wymagana jest również jego zgoda.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA