Jaki jest VAT na usługi medyczne?

Nakładanie kremu najlepiej połączyć z masażem. Wystarczy temu zabiegowi poświęcić co wieczór 5 minut, a efekty już po krótkim czasie będą widoczne /fot. Fotolia
W 2011 roku weszły w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi z VAT-u zwolnione są usługi medyczne, służące profilaktyce, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Jakie usługi nie zostaną zwolnione z VAT-u?
/ 01.03.2011 15:19
Nakładanie kremu najlepiej połączyć z masażem. Wystarczy temu zabiegowi poświęcić co wieczór 5 minut, a efekty już po krótkim czasie będą widoczne /fot. Fotolia

Jakie usługi zdrowotne są zwolnione z VAT?

Zgodnie z brzemieniem znowelizowanej ustawy o podatku VAT, zwolnione z VAT będą usługi medyczne w zakresie:
profilaktyki, ratowania, zachowania, przywracania i poprawy zdrowia;
• dostawy towarów i świadczenia usług ściśle związane z w/w usługami, świadczone przez zakłady opieki zdrowotnej, lekarzy, dentystów, pielęgniarki, położne, psychologów oraz osoby wykonujące inne zawody medyczne.

Przeczytaj: Wszystko o opiece pielęgniarki i położnej

Takie ograniczenie spowoduje, że cześć usług firm medycznych będzie objęta VAT, a część z nich zwolniona. Podział na te dwie kategorie będzie polegał na określeniu, czy dana usługa medyczna służy profilaktyce, ratowaniu, poprawie zdrowia czy też nie można jej zakwalifikować do żadnej z tych grup świadczeń.

Operacje plastyczne

Modyfikacja przepisów spowodowała, że operacje plastyczne służące poprawieniu urody, które dotąd były zwolnione z podatku, będą teraz objęte 23-procentowym podatkiem VAT. Tego typu usługi będą zwolnione z podatku wyłącznie w sytuacji, gdy ich przeprowadzenie będzie konieczne dla poprawy bądź ratowania zdrowia (np. korekta skrzywionej przegrody nosowej).

Uczelnie medyczne

Należy również pamiętać, że zwolnione z podatku będą usługi w zakresie opieki medycznej, które służą profilaktyce, ratowaniu, zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także dostawa towarów i świadczenie usług ściśle związanych z tymi usługami, świadczona przez uczelnie medyczne.

Zbiórki

Ponadto, zwolnione z podatku będzie również świadczenie usług i dostawa towarów (poza towarami akcyzowymi), wykonywana przez ZOZ, w związku z organizowaniem imprez połączonych ze zbiórką pieniędzy na potrzeby działalności. Istnieją jednak ściśle określone warunki, które muszą być spełnione, aby świadczenia te nie zostały objęte VAT-em:
• środki te zostaną w całości przekazane na potrzeby działalności zwolnionej;
• zwolnienie nie spowoduje naruszenia warunków konkurencji;
• podmioty nie naruszają przepisów o zbiórkach publicznych.

Zobacz też: Na jakie badania możesz dostać skierowanie od lekarza POZ?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA