Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Leki refundowane dla dzieci i młodzieży

Zobacz artykuły na temat:dzieckobadanielekirodzice/relacje z rodzicami
Dzieciom i młodzieży do lat 18. przysługuje zagwarantowane w konstytucji prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej oraz pełnej refundacji niektórych leków, niezależnie od tego, czy rodzic posiada ubezpieczenie zdrowotne czy nie.

Mierzenie temperatury/ fot. Fotolia

Dzieciom i młodzieży przysługuje w Polsce prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej, w tym do leków refundowanych /fot.Fotolia

Refundacja dla dzieci i młodzieży

Przepisy obowiązujące od nowego roku nakładają na chorego, który chce wykupić leki refundowane, obowiązek posiadania ze sobą ubezpieczenia zdrowotnego. Wymóg  ten nie dotyczy dzieci i młodzieży do 18. roku życia, którym przysługuje prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych i leków refundowanych, nawet jeśli rodzic nie posiada ubezpieczenia.

Zobacz też: Lista leków refundowanych - zobacz, co się zmienia

Nawet, gdy rodzic nie ma ubezpieczenia

Z bezpłatnej opieki zdrowotnej mogą korzystać wszystkie osoby, które mają ubezpieczenie zdrowotne w NFZ oraz, m.in. zgłoszeni do ubezpieczenia członkowie ich rodzin, w tym dzieci. Nie ma też znaczenia, że rodzic dziecka jest nieubezpieczony lub nie posiada ze sobą dowodu ubezpieczenia. Lekarz nie ma prawa odmówić wypisania recepty na lek z pełną refundacją dla dziecka.

Co jest wymagane?

By móc skorzystać z refundacji dziecko musi być obywatelem polskim i posiadać dokument stwierdzający jego wiek oraz tożsamość. Za dokument stwierdzający tożsamość dziecka może posłużyć również dowód osobisty rodzica. W ramach przysługujących bezpłatnie świadczeń dzieci młodzież mają prawo nie tylko do otrzymania recepty na leki refundowane, ale również do szeregu zapisanych w ustawie świadczeń opieki zdrowotnej.

Zobacz też: Przyjmowanie leków – co zrobić, żeby było bezpieczne?

Refundacja – kto ma do niej prawo?

Zgodnie z konstytucją władze publiczne mają obowiązek zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej wymagającym troski grupom obywateli.

Oprócz dzieci i zgłoszonych do ubezpieczenia członków rodziny, do bezpłatnej opieki medycznej, nawet bez ubezpieczenia, przysługuje prawo kobietom w ciąży, po połogu, seniorom oraz osobom niepełnosprawnym.

Źródło: Rzeczpospolita ("Refundacja dla dzieci",17.01.12) / PZ


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Mama na rynku pracy

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 1
dodano: 17:54 2012-02-03 przez: ~gość (193.238.*.*)
Dobra wyszukiwarka leków refundowanych i zamienników na Androida https://market.android.com/details?id=com.blogspot.listalekow Może się komuś przyda
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter