Prawo do informacji o stanie zdrowia

Toksoplazmoza daje szereg zróżnicowanych objawów
Każda osoba ma prawo do nieujawniania informacji na temat swojego stanu zdrowia nawet członkom własnej rodziny. Prawo to dotyczy nie tylko dorosłych, ale także młodzieży po ukończeniu 16. roku życia.
/ 23.01.2012 10:40
Toksoplazmoza daje szereg zróżnicowanych objawów

Masz prawo wiedzieć

Prawo do informacji o swoim stanie zdrowia przysługuje każdemu pacjentowi. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i małoletnich, którzy ukończyli 16. rok życia. Co ważne, do personel medyczny może o naszym stanie zdrowia rozmawiać z naszą rodziną, bliskimi czy przyjaciółmi jedynie wtedy, gdy wyrazimy na to zgodę.

Kogo informować?

Na temat zdrowia dzieci młodszych niż 16. lat lekarz ma prawo rozmawiać z ich przedstawicielami prawnymi. Gdy chory jest nieprzytomny, nie zdolny do porozumienia się z lekarzem lub nie jest wstanie zrozumieć znaczenia przekazywanych mu informacji, o stanie pacjenta lekarz powinien poinformować jego przedstawiciela prawnego lub, w razie braku takowego, bliskich i rodzinę pacjenta.  

Zobacz też: Prawa pacjenta – u lekarza i w szpitalu – vademecum

O co możemy pytać?

Pacjent ma prawo do informacji o swoim stanie zdrowia (rozpoznaniu, rokowaniach), możliwych metodach leczenia i ich następstwach. Chory, po otrzymaniu tych informacji ma prawo przedstawić swoje zdanie na temat leczenia personelowi medycznemu.

Źródło: Rzeczpospolita 21-22.01.12 (Lekarz ma obowiązki informacyjne) / PZ

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA