Przeszczep, eksperyment medyczny, eutanazja – aspekty prawne

Padaczka jest nierzadko chorobą ukrywaną, ponieważ wiele osób leczy się w warunkach odosobnienia i izolacji w obawie przed niezrozumieniem i odrzuceniem./ fot. Fotolia
Przeszczepy, eksperymenty medyczne, eutanazja i plastynacja to tematy bardzo kontrowersyjne. Z przeszczepami wiąże się przede wszystkim problem określenia momentu śmierci. Eksperymenty medyczne mogą spotykać się z zarzutem niesienia większej szkody niż korzyści. Czy obowiązujące regulacje prawne ograniczają te działania?
/ 29.09.2011 19:47
Padaczka jest nierzadko chorobą ukrywaną, ponieważ wiele osób leczy się w warunkach odosobnienia i izolacji w obawie przed niezrozumieniem i odrzuceniem./ fot. Fotolia

Czy osoba żyjąca może oddać narząd?

Osoba żyjąca może oddać narząd osobie z najbliższej rodziny lub osobie bliskiej.  Nie można oddać narządu obcej sobie osobie. Jakie narządy może oddać żywy dawca? Jakie wymogi zdrowotne musi spełniać osoba, chcąca oddać narząd? Czy istnieje możliwość pobrania narządów od kobiety ciężarnej lub dziecka?

Przeczytaj: Czy można oddać narządy za życia?

Zostań dawcą po śmierci

Aby zostać dawcą narządu po śmieci, można właściwie nic nie robić. Zgodnie z ustawą z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów zgoda na dokonanie pobrania narządów jest zgodą domniemaną. Jak w takim razie można wyrazić sprzeciw na pobranie ? Czy rodzina może wnieść sprzeciw po śmierci pacjenta?

Przeczytaj: Transplantacje – zgoda na pobranie narządów od osoby zmarłej

Eksperyment medyczny

W niektórych sytuacjach poddanie się eksperymentowi medycznemu jest dla pacjenta jedyną szansą leczenia. Jakie warunki muszą być spełnione, aby przeprowadzić eksperyment leczniczy? W jaki sposób pacjent wyraża zgodę na eksperyment? Czy istnieją osoby, których nie można poddać badaniom?

Przeczytaj: Eksperymenty medyczne a kwestie etyki lekarskiej

Plastynacja – sztuka czy bezczeszczenie zwłok?

Wszyscy pamiętamy głośną wystawę Gunthera von Hagens, na której prezentowano spreparowane ludzkie ciała. Proces, któremu znany anatom poddawał zwłoki, nazywamy plastynacją. Na czym polega plastynacja? Czy tego typu praktyki są w Polsce dozwolone? Czy w naszym kraju można oddać własne zwłoki dla celów naukowych?

Przeczytaj: Plastynacja – czy można ją uznać za bezczeszczenie zwłok?

Eutanazja

Eutanazja jest rodzajem zabójstwa wykonanego na życzenie lub za zgodą umierającej osoby. Ma ona na celu skrócenie cierpienia osób chorych. Czy dokonanie eutanazji przez lekarza jest etyczne? Czy polskie ustawodawstwo zezwala na jej dokonanie?

Przeczytaj: Eutanazja a aspekt prawny


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA